Prievaly

sodb scitanie banner web

 

V termíne od 15.februára do 31. marca 2021 sa koná Slovenskej republike sčítanie obyvateľov. Každý človek sa môže v priebehu týchto šiestich týždňov sčítať sám cez svoj počítač, tablet alebo mobil. Ide o prvé samosčítanie v histórii Slovenska, ktoré prebieha plne online. V neskoršom období, od 1. apríla do 31. októbra 2021, bude možné aj tzv. asistované sčítanie za pomoci osoby, ktorú poverí mesto pre obyvateľov, ktorí nemajú možnosť sa sčítať sami (chýba im internetové pripojenie alebo zariadenia – nemajú tablet, smartfón či počítač). 

Vyzývame týmto občanov, aby pomohli pri sčítaní svojim blízkym (seniorom), ak ich o to požiadajú. V prípade otázok zavolajte na obecný úrad na číslo 034/6599223, či na call centrum 02/20 92 49 19. 

Vopred ďakujeme všetkým občanom za spoluprácu.

 

Ako bude vyzerať sčítanie? 

            Sčítať sa môžete cez stránku www.scitanie.sk alebo pomocou mobilnej aplikácie, ktorá je dostupná pre operačné systémy Android a iOS cez Google Play alebo App Store. Dokážete to  sami elektronicky z pohodlia domova, pričom vyplnenie formulára zaberie približne 10 minút.

            Všetky údaje, ktoré obyvateľ uvedie v sčítacom formulári, sa musia vzťahovať k rozhodujúcemu okamihu sčítania, ktorým je polnoc z 31. decembra 2020 na 1. januára 2021.

Ako sa prihlásim do sčítacieho formulára?

            Na prihlásenie sa do sčítacieho formulára je potrebné zadať svoje rodné číslo. Systém vás vyzve zadať aj doplnkový údaj pre zvýšenie bezpečnosti prihlásenia.  Ide o údaj, ktorý poznáte iba vy alebo blízka osoba, napríklad rodinný príslušník, ktorý vám pomáha so sčítaním.

            Ak ste obyvateľ bez rodného čísla, do sčítacieho formulára sa prihlásite zadaním vášho dátumu narodenia a pohlavia. V takomto prípade vypĺňate formulár na sčítanie obyvateľov typu B, ktorý obsahuje viac otázok a to preto, lebo o takomto obyvateľovi nemusia byť k dispozícii potrebné údaje vo využívaných existujúcich administratívnych zdrojoch. Je preto potrebné, aby tieto údaje boli získané priamo od obyvateľa.

Čo znamená ROZHODUJÚCI OKAMIH SČÍTANIA? 

            Rozhodujúcim okamihom sčítania je polnoc z 31. decembra 2020 na 1. januára 2021. Všetky údaje, ktoré obyvateľ uvedie v sčítacom formulári, sa musia vzťahovať k tomuto dátumu.

PRÍKLAD 1: 

Ak ste sa zosobášili v januári 2021, v sčítacom formulári pri otázke AKÝ JE VÁŠ RODINNÝ STAV? označíte možnosť SLOBODNÝ/SLOBODNÁ (stav k 1.1.2021).

PRÍKLAD 2:

Ak sa vám 1. januára 2021 narodilo dieťa, sčítací formulár zaň nevypĺňate, pretože k rozhodujúcemu okamihu ešte nebolo na svete. 

•          www.scitanie.sk – internetová stránka na sčítanie 

•          02/20 92 49 19 – telefonická infolinka  pre obyvateľov k sčítaniu

•          Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. – sem môžu obyvatelia napísať mail s otázkami k sčítaniu 

•          prípadne môžete využiť kontaktný formulár na stránke www.scitanie.sk